Baba Metal

Baba Metal Endüstriyel Mutfak Ekipmanları Mağazası Adana / Çukurova 'dadır. Ürünlerimiz Türkiye'nin ve Dünya'nın her yerine, kargo ve diğer nakliye araçlarıyla, adresinize teslim edilir.Kalitenin ve güvenin adresi Baba Metal sizlere hizmet vermeye devam ediyor...Trendyol'daki Mağazamızda ürünlerimizi incelediniz mi ?Bilgi almak için Kurumsal, hızlı sipariş hattımızı arayabilirsiniz, whatsapp üzerinden mesajlarınızı bizlere ulaştırabilirsiniz...İlginiz için teşekkürler...

Fritöz Nasıl Temizlenir?

Fritöz Nasıl Temizlenir

Yağda kızartma yapmak için kullanılan fritözler, özellikle endüstriyel tip kullanımda yaygındır. Ev tipi fritözler yanında endüstriyel fritözler de piyasada mevcuttur. Fritözler, mutfak işini kolaylaştırırken dezavantajları da vardır. Bu bağlamda fritözün temizlemek zordur. Çünkü içinde çok fazla yağ birikebilir. Tüm zorluklara rağmen, sağlık ve hijyen açısından fritöz sık sık temizlenmelidir. İyi temizlenmiş fritözler iyi performans gösterir ve uzun süre dayanır.

Fritöz Sepetinin Temizlenmesi

Fritöz sepeti muhtemelen temizlemesi en kolay kısımdır. Çünkü fritöz içinden kolaylıkla çıkarılabilir. Bazı modellerinki bulaşık makinesinde bile yıkanabilir. Eğer makineye konamıyorsa sıcak su ve bulaşık deterjanıyla yıkanabilir. Yağı iyice çıkarmak için sünger veya fırça kullanılabilir. Sepet kirliyse, birkaç saat sıcak su ve deterjan dolu kapta bekletilebilir. Kuruyan yağ çözüldükten sonra kolay temizlenir.

Fritöz içini temizlemenin kullanışlı ve kolay yolu, kuru yağı sıyırmak için plastik spatula kullanmaktır. Böylece fritöz çizilmez ve temizlik kolaylaşır. Spatula ile kazıdıktan sonra fritözün içi temizlenir. Bunun iki yolu vardır. İlk yöntem için; fritöz su ve deterjanla doldurulur. Ardından fritöz çalıştırılarak kaynatılır. Fritöz normal kullanım dışında çalıştırmak istenmiyorsa, deterjanlı su fritöze dökmeden önce kaynatılabilir. Her iki yöntemde de, kuruyan yağın çözülmesi için deterjan suyunu en az bir saat fritözde bekletilmelidir. Belirtilen süreden sonra su boşaltılabilir ve gerektiğinde deterjan ve su eklenebilir. Ardından tüm kalıntılar fırçalanır ve son bir kez duru su eklenir. En son tüm su ve deterjan boşaltılır ve fritöz temiz bezle kurulanır.

Fritöz Makinesi Temizliğinde Sirke ve Kabartma Tozu

Fritöz nasıl temizlenir sorusunun cevabı olarak bir diğer yöntem sirke ve kabartma tozudur. Böylece yağlı kalıntıları temizledikleri için bu yöntem, fritöz temizliği için en iyisidir. Sirke, fritözü temizlerken çok yardımcı olabilir. Bu süreç aşağıdaki adımlarla izlenebilir:

  1. Fritöze sirke ve su eklenir.
  2. Kapağı kapatılıp açılır ve yaklaşık 10 dakika kaynatılır.
  3. Fritöz kirliyse biraz daha beklenebilir.
  4. Su boşaltılır ve kalan yağ lekeleri yumuşak bezle silinir.
  5. En son durulanır ve kurulanır.

Kabartma tozu da fritöz temizliğinde çok etkilidir. Bunun için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

  • Kabartma tozu suyla karıştırarak macun kıvamına getirilir ve fritözün en kirli yerlerine sürülür
  • Ardından yumuşak fırça ile ovalanır ve su ile durulanır.
  • Temiz bezle kurulanır

Tüm bu yöntemler, endüstriyel fritöz temizliğinde oldukça etkili yöntemlerdir. Bu yöntemlerin yanı sıra kimyasal deterjanlar kullanılarak da fritöz temizliği sağlanabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solverwp- WordPress Theme and Plugin

Scroll to Top